Mięso dla kota może stanowić podstawę diety (w diecie BARF) lub idealną przekąskę. Aby jednak wyciągnąć z podawania mięsa kotu jak najwięcej korzyści, trzeba podawać je z głową i trzymać się określonych zasad. W tym wpisie dowiesz się jak podawać kotu mięso, aby mu nie zaszkodzić.
Co znajdziesz we wpisie?
- Mięso dla kota jako przekąska
- Jak często podawać mięso dla kota?
- Jakiego mięsa nie należy podawać kotu?
- Podsumowanie
Można powiedzieć, że koty zostały stworzone aby jeść mięso. Mają do tego przystosowaną niemal całą budowę ciała i fizjologię. Czy zatem powinny jeść tylko mięso? Zdecydowanie nie. Ale o tym za chwilę.
Mięso może stanowić podstawę specjalnie skomponowanej diety (BARF, RAW) lub przekąskę przy żywieniu karmami komercyjnymi. My dzisiaj zajmiemy się drugim przypadkiem, a więc podawaniem mięsa jako przysmak.
Mięso dla kota jako przekąska
Podając kotu karmy komercyjne, możemy wzbogacić jego dietę o mięsne przysmaki między posiłkami (np. kawałki piersi z kurczaka lub indyka). Mięso możemy podawać kotu w formie surowej, gotowanej lub suszonej. Z pewnymi jednak zasadami.
Po pierwsze surowe mięso należy podawać tylko zdrowym kotom. Jeśli masz chore zwierzę, upewnij się wcześniej czy nie ma przeciwwskazań, aby podać mu kawałek surowego kurczaka lub wołowinki. Dla przykładu przy problemach z trzustką konieczna jest wersja gotowana mięsnej przekąski.
Podawanie surowego mięsa to również dbanie o zęby pupila. Dowiedz się więcej na ten temat tutaj: Jak dbać o zęby psa i kota?
Po drugie, gotowane mięso należy przyrządzać bez użycia żadnych przypraw. Ponadto nie należy podawać mięsa gotowanego z kośćmi!
Z kolei mięso suszone (w piekarniku lub suszarce) jest wysoko kaloryczne. Odparowaliśmy z niego wcześniej całą wodę, a zostało samo „mięso”. Nawet najmniejszy kawałeczek jest zatem bogaty w białko i tłuszcz, co przeradza się na ilość podawanych kalorii. Musimy brać to pod uwagę.
Jak często podawać mięso dla kota?
Bardzo ważna jest częstotliwość. Niesuplementowane mięso możemy podawać kotu maksymalnie trzy razy w tygodniu. Mięso nie jest bowiem pełnowartościowym posiłkiem. Przy długotrwałym podawaniu samego mięsa bez odpowiedniej suplementacji, kot szybko nabawi się niedoborów.
Mięso podajmy zamiast jednego posiłku, odliczając odpowiednią ilość karmy z danego dnia. Takie mięso to przecież kalorie, które niekontrolowanie wprowadzone do diety mogą szybko zamienić naszego kota w grubą kuleczkę. A tego byśmy nie chcieli.
Jakiego mięsa nie należy podawać kotu?
Kotu nie podajemy surowych podrobów wieprzowych ani surowego mięsa z dzika. Wszystko za sprawą wirusa Aujeszky’ego, którego rezerwuarem są właśnie świnie i dziki, a stada badane są tylko wyrywkowo. Wirus może być niebezpieczny dla kota, dlatego lepiej nie ryzykować.
Oprócz tego kotom nie podajemy mięs wysoko przetworzonych. Szynki, kiełbasy i parówki pozostawmy sobie na śniadanie. Dla kotów te produkty mają zdecydowanie zbyt dużo soli i przypraw.
Podsumowanie
Surowe mięso dla kota stanowi świetne urozmaicenie diety. Jeśli zatem jeszcze nie podawałeś kotu takiej przekąski, najwyższa pora to nadrobić. Pamiętaj jednak, aby trzymać się przedstawionych we wpisie zasad.
Ściskam, Kasia