Kot załatwia się poza kuwetą – rozwiązanie

Pierwsze co przychodzi nam na myśl, gdy kot załatwia się poza kuwetą, to że robi nam na złość lub jest o coś zazdrosny. A w taki sposób uczłowieczamy kota, czyli nadajemy mu cechy ludzkie. Jest to zdecydowanie złe podejście.

kot załatwia się poza kuwetą

Dlaczego jest to złe podejście? Ponieważ koty nie są złośliwe. Fakt, często robią rzeczy nie po naszej myśli, ale to nie dlatego, że są wredne.

Kot nie jest złośliwy

Najczęstszy stereotyp o kotach. Kot jest wredny i już tak ma. To nieprawda! Jeżeli kot robi coś, czego my właściciele sobie nie życzymy, to na pewno ma jakiś ku temu powód. Obowiązkiem właściciela jest do tego powodu dotrzeć, następnie zrozumieć go i rozwiązać problem. 

Wiadomym jest, że najłatwiej przyczepić kotu nalepkę wredoty i na tym zakończyć analizę zachowania. Ale to jedynie droga na skróty donikąd. Jako opiekun zwierzęcia mamy obowiązek dotrzeć do przyczyny problemu. W przypadku, kiedy kot załatwia się poza kuwetą, przyczyn może być mnóstwo. Jednak jest kilka powodów występujących najczęściej.

Kot załatwia się poza kuwetą – brak nawyku?

Na początku muszę dokładnie sprecyzować, o jakiej sytuacji będziemy tutaj rozmawiać. Bowiem chodzi tutaj o siusianie poza kuwetą jako problem behawioralny. Nie jako brak nauki korzystania z kuwety. Czyli nie będę poruszać tematu małych kociaków, których ktoś nie nauczył jak korzystać z kuwety. O tym napiszę innym razem.

Dzisiaj będę rozprawiać o kotach, które korzystały z kuwety, ale nagle z jakiegoś powodu przestały. O ile w przypadku młodych kociąt powodem jest brak nauki, o tyle u dojrzalszych kotów problem może być o wiele bardziej złożony.

Naszym zadaniem jest znaleźć ten problem. Zaczynajmy!

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Wymienię kilka najczęściej spotykanych przyczyn takiego zachowania u kota. Omówię skąd się to bierze i jak należy w takim przypadku postępować. Twoim zadaniem jest obserwować swojego mruczka, jego otoczenie i Wasze życie w ostatnim czasie. Następnie wyciągać wnioski i dopasować najbardziej prawdopodobny problem z listy poniżej. Mam nadzieję, że razem rozwiążemy każde zmartwienie!

Najczęstsze przyczyny, przy których kot zwraca nam uwagę na problem poprzez sikanie poza kuwetą:

  1. Nowy żwirek, który nie odpowiada kotu
  2. Brudna kuweta
  3. Zły rozmiar kuwety
  4. Kryta kuweta
  5. Zmiana w życiu
  6. Problemy zdrowotne: zapalenie pęcherza, problemy z nerkami

Ułożyłam listę w taki sposób, że czynniki zaczynają się od tych raczej nieskomplikowanych, a kończą na trudniejszych przypadkach. Teraz omówmy je po kolei.

Nowy żwirek

Spójrz na żwirek, który codziennie sypiesz do kociej kuwety. Czy jest on odpowiedni dla kota? Czy ziarenka nie są zbyt duże? A może wręcz przeciwnie i są zbyt malutkie? Niektóre rodzaje żwirków są bardzo twarde i na dodatek wchodzą między kocie opuszki. Koty mają bardzo delikatne łapki i źle dobrany żwirek może po prostu przynosić im ból.

A koty nie chcą odczuwać bólu. Prędzej załatwią swoje potrzeby w pościel, niż znowu wejdą do niosącej cierpienie kuwety.

Moim zdaniem najgorszym rodzajem żwirku dla kota są żwirki silikonowe. Są twarde i „chrupią” przy każdym postawieniu łapki. Sama odczuwam bardzo nieprzyjemne doznania podczas nadepnięcia na rozsypany żwirek silikonowy, więc dlaczego kot miałby chodzić po nim kilka razy dziennie?


Poznaj dostępne na rynku rodzaje żwirków dla kota oraz sprawdź jaki żwirek dla kota wybrać!


Dlaczego lepiej nie zmieniać żwirku póki nie jest konieczne? Ponieważ nowy rodzaj żwirku to częsta przyczyna problemu, jakim jest załatwienie się poza kuwetą. Naszemu kotu może nie odpowiadać nowy rodzaj, zapach lub wielkość drobinek. Dlatego w sytuacji, gdy kot jest przyzwyczajony do danego rodzaju żwirku i nie ma z nim żadnych kłopotów, nie kombinuj.

Gdy jednak musisz zmienić kotu żwirek, to polecam Żwirek Prezent dla Kota. W podanym linku znajdziesz moją szeroką opinię na jego temat.

Brudna kuweta

Kolejna jakże banalna sprawa! Koty to czyste zwierzęta. Na pewno nie będą się załatwiać do brudnej kuwety. Dlatego pamiętaj, aby codziennie czyścić kuwetę, a raz na dwa tygodnie usuwać cały żwirek i wsypywać nowy. Przed wsypaniem nowego żwirku również dokładnie umyj kuwetę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych mikroorganizmów. Pozwoli to także zniwelować nieprzyjemny zapach dochodzący z kuwety.

dlaczego kot załatwia się poza kuwetą

Zły rozmiar kuwety

Jak już przyjrzałeś się żwirkowi, to teraz pora spojrzeć krytycznym okiem na kuwetę. Pisałam już słówko o tym we wpisie o wyprawce dla kota.

Koty rosną, niektóre nawet do trzeciego roku życia. Z czasem kuwety mogą stać się po prostu za małe, przez co kotom jest bardzo niewygodnie się do nich załatwiać. A kot to wygodne stworzenie i po co ma się męczyć, jak może skorzystać z góry świeżo wypranej pościeli. Na pewno będzie mu wygodniej.

Ja sama teraz jestem na etapie szukania większej kuwety dla mojego Koleżki. W ciągu pół roku urósł ponad dwukrotnie i powoli widzę, że ma problemy ze zmieszczeniem się w swojej kuwecie. Pora na zmianę, Kolo.

Jest jeszcze odwrotna sytuacja: kuweta może być również za duża! Dla przykładu mały kociak może czuć się bardzo nieswojo w ogromnej kuwecie. W przypadku, gdy jest ona jeszcze bardzo wysoka, mamy praktycznie pewność, że kot nie będzie chciał się w niej załatwiać.

Kryta kuweta

Umila życie ludziom, sprawia trudności w życiu kotów. W tym przypadku warto sobie wyobrazić koty na wolności. Czy załatwiają się w jaskiniach, norach, dziuplach? Nie. Kot musi załatwić swoje potrzeby na otwartej przestrzeni.

W związku z tym kryta kuweta to dla nich ogromne wyzwanie. Dlatego nie dziw się, że kot nie chce się do niej załatwiać. Jeżeli kot nie akceptuje takiej kuwety, zdejmij pokrywę. Przyzwyczajaj go stopniowo do nowego nabytku.


Sprawdź jaka kuweta będzie idealna dla Twojego kota?


Zmiana w życiu

Koty lubią rutynę. Jeżeli nagle coś ulega zmianie, mogą zareagować na to stresem. Chodzi tutaj zarówno o małe zmiany, takie jak nowa kanapa, ale również o te większe, jak przeprowadzka czy nowy członek rodziny w postaci dzieciątka. W takiej sytuacji nie chcę się mądrzyć, bo nawet nie czuję się na siłach. Myślę, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest wizyta kociego behawiorysty.

Problemy zdrowotne

Jeżeli żaden z powyższych punktów Was nie dotyczy, to zalecam umówić się na wizytę u lekarza weterynarii. Możliwe bowiem, że Wasz kot sygnalizuje Wam problemy z pęcherzem lub nerkami. Jednym z objawów jest również częstsze oddawanie moczu. Zanotujcie wszelkie objawy i przekażcie swoje spostrzeżenia lekarzowi weterynarii.

Najważniejsza sprawa: usunąć zapach moczu

Aby skutecznie pozbyć się problemu, koniecznie musisz pozbyć się zapachu moczu z miejsc, w których załatwił się Twój kot. W sklepach zoologicznych znajdziesz specjalnie preparaty, które ułatwią Ci to zadanie.

Pamiętaj, że Ty możesz już nic nie czuć, ale kot ma doskonalszy węch od nas. Wyczuwając swój zapach, może ponownie załatwić się w danym miejscu. A tego chcemy uniknąć.

Podsumowanie

Miało być krótko i na temat, ale się nie da. Kiedy kot załatwia się poza kuwetą, nie ma żartów. Trzeba poważnie podejść do sprawy, jak najszybciej zlokalizować problem i go rozwiązać. Mam nadzieję, że pomogłam!

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.

Leave a Comment