Kaszaki u psa – co to jest i jak je usunąć?

Kaszaki u psa są zazwyczaj niegroźne, jednakże należy je szybko usunąć. Czym są? Kaszaki to łagodne zmiany nowotworowe powstałe w okolicy mieszka włosowego lub gruczołu łojowego. Kaszak to jeden z najczęściej spotykanych guzów skóry, dlatego warto mu poświęcić chwilę.

kaszaki u psa

Inne nazwy kaszaka to torbiel łojowa lub torbiel naskórkowa. Ten problem często dotyczy ludzi, aczkolwiek może także pojawić się u naszych czworonogów. Nie jest to coś, co powinno spędzać nam sen z powiek, ale nie warto tego lekceważyć.

Kaszaki u psa – jak to wygląda?

Kaszaki to twory w kształcie guzka na skórze. Mogą pojawiać się w różnych miejscach i początkowo przypominają bąble jak od ugryzienia owada. Najczęściej przybiera naturalny kolor skóry psa, ale może być też ciemniejsza. Jest to zmiana, która daje się swobodnie przesuwać, oczywiście w ograniczonym zakresie.

Ponadto kaszaki mogą być miękkie lub twarde. Guzki te są wypełnione płynem łojowym z domieszką złuszczonego naskórka. Stąd diagnostyka kaszaka polega na jego lekkim nacięciu i wciśnięciu zawartości. To daje lekarzom weterynarii pewność, że mają do czynienia z kaszakiem.


Przeczytaj również wpis o tym Dlaczego warto mieć klatkę dla psa w domu? i wyraź swoje zdanie w tym temacie!


Kaszak u psa – rodzaje

Kaszaki u psa można spotkać w dwóch rodzajach. Chyba nie ma ich oficjalnego podziału, więc nazwijmy je „bolesne” i „bezbolesne”. Bezbolesne, to takie, które jak nazwa wskazuje – nie wywołują bólu u psa. Są zwykłymi bąbelkami wypełnionymi płynem z mieszkiem włosowym pośrodku zmiany. Ten rodzaj nie daje żadnych oznak ze strony psa.

Zmiany bolesne oznaczają, że w guzek wdało się zakażenie. Wówczas każde dotknięcie guza wywołuję ból u naszego psa. Z wewnątrz może wypływać bardziej gęsta wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Guzek może też przybrać kolor czerwony. W takim wypadku konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza weterynarii, aby ulżyć psu w cierpieniu.

Diagnoza i leczenie

Zazwyczaj diagnoza stawiana jest na podstawie badania palpacyjnego, czyli lekarz weterynarii musi zmianę zobaczyć i omacać. Nie da się sprawy załatwić przez telefon.  Następnie kaszak może być nacięty i nakłuty, a jego zawartość zdrenowana.

Lekarz może także zalecić usunięcie guza wraz z torebką w celu wykluczenia powtórnego wzrostu zmiany. Jest to chyba najlepsze rozwiązanie, bowiem maksymalnie minimalizuje ryzyko powrotu kaszaka w danym miejscu. Wówczas psiaki dostają znieczulenie miejscowe razem z głupim jasiem albo chwilowe znieczulenie ogólne, aby zminimalizować stres u zwierzaka.

Po takim całkowitym wycięciu warto zlecić badania histopatologiczne, które wykażą z czym mamy do czynienia.

Pamiętaj! Kaszaków nie należy usuwać samemu, ponieważ może to skutkować zakażeniem okolicy lub rozlania zawartości guzka pod skórą! Zawsze zgłoś się z tym problemem do lekarza weterynarii i jeśli to możliwe to nalegaj na całkowite usunięcie guza wraz z torebką.

Podsumowanie

Jeżeli u Twojego psa pojawi się jakakolwiek nowa zmiana na skórze – reaguj! Zapytaj specjalistę czy to na pewno nic groźnego. Może to być zwykłe ugryzienie owada, a może być to rozrastający się nowotwór, który trzeba jak najszybciej usunąć. W takim wypadku liczy się czas reakcji, dlatego nie odkładaj nic na później. Możesz dzięki temu uratować zdrowie i życie swojego czworonoga.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.