Te małe i powolne gady wyjątkowo często goszczą w naszych domach. Warto zatem wiedzieć jak powinna wyglądać prawidłowa dieta żółwia. Dzisiaj zaprezentuję Ci podstawy podstaw w tym temacie.
Co znajdziesz we wpisie?
- Żółwie – liczna rodzinka gadów
- Dieta żółwia lądowego – podstawy
- Błędy w żywieniu żółwi
- Dodatki do diety
- A co z sałatą?
- Podsumowanie
Z żółwiami miałam do czynienia tak naprawdę jedynie u znajomych i pracując w sklepie zoologicznym. Stąd żadna ze mnie ekspertka w tym temacie i na pewno chcąc odpowiednio karmić swojego żółwia będziesz musiał podpytać kogoś bardziej doświadczonego.
Jednakże dla zaspokojenia własnej ciekawości postanowiłam zagłębić się w temat. Tym samym pomyślałam, że zdobytymi informacji warto podzielić się na blogu. I tak oto mamy dzisiejszy wpis czyli podstawowe zasady prawidłowej diety żółwia.
Żółwie – liczna rodzinka gadów
Na samym początku musimy sobie uświadomić, że żółw żółwiowi nierówny. Pośród 14 rodzin żółwi wyróżniamy ponad 350 gatunków tego gada. Wiele z tych gatunków ma całkowicie odmienne zwyczaje żywieniowe. Możemy podzielić żółwie chociażby na roślinożerne i wszystkożerne.
Dieta żółwia nie może być zatem generalizowana, a dopasowana odpowiednio do gatunku. To miejsce jego pochodzenia i warunki środowiskowe panujące w jego naturalnym środowisku będą decydowały o potrzebach pokarmowych danego żółwia. W związku z tym, że żółwi wyróżniamy tak wiele i mają tak różne potrzeby żywieniowe, musimy skupić się osobno na każdej ich grupie. Na dobry początek zaczniemy od diety żółwia lądowego.
Inne gady goszczące na blogu to gekony – tym razem opowiedział o ktoś bardziej doświadczony ode mnie. Koniecznie przeczytajcie artykuł Gekon w domu – Wywiad z Szymonem
Dieta żółwia lądowego – podstawy
Żółwie lądowe, takie jak żółw stepowy i żółw grecki, to ściśli roślinożercy. W naturze zamieszkują suche, porośnięte zaroślami tereny nizinne
lub górzyste. Podstawą diety żółwi są rośliny zielone, zapewniające najlepszą dietą – dietę wysokobłonnikową i niskobiałkową, z uwzględnieniem pokarmu suszonego i świeżego.
Stąd dieta żółwia lądowego to przede wszystkim zioła i rośliny polne, suszone, zwiędnięte lub świeże. Mogą to być na przykład dostępne w wielu sklepach zoologicznych: mniszek lekarski, babka szerokolistna i lancetowata, wszystkie odmiany koniczyny, liście pokrzyw. Można je również zbierać samemu, trzeba jednak pamiętać, aby pochodziły z czystych miejsc.
Odradza się podawania żółwiom gotowych karm ze sklepów. Zazwyczaj są one wysokobiałkowe i niskobłonnikowe, czyli zupełnie na odwrót niż byśmy chcieli. Takie karmy zaleca się podawać maksymalnie 1-2 razy w tygodniu.
Dobrym wyborem dla żółwia mogą okazać się… gotowe mieszanki ziół i suszu dla królików i gryzoni! Wybierając takie jedynie z dodatkiem ziół i roślin polnych (bez warzyw, owoców, gałązek) mogą one stanowić idealną podstawę diety żółwia.
Kto by pomyślał, że króliki i żółwie mają coś wspólnego? Więcej na temat prawidłowego żywienia królików przeczytasz tutaj: Dieta królika – jak prawidłowo żywić królika?
Błędy w żywieniu żółwi
Jako ściśli roślinożercy nie potrzebują w swojej diecie produktów odzwierzęcych. Dużym błędem zatem jest podawanie im jaj, mięsa i nabiału.
Drugim poważnym błędem jest stosowanie monodiety. Tak naprawdę żaden gatunek zwierząt domowych nie powinien mieć podawanej takiej samej diety przez całe życie. Dieta zróżnicowana, bogata w różne surowce (odpowiednie dla gatunku) będzie idealnym rozwiązaniem. Podawanie tylko jednego gatunku roślin może prowadzić do niedoborów mikroelementów. Trzeba zatem podawać mieszanki roślinne lub różne gatunki roślin w kolejnych dniach.
Dodatki do diety
Warto wzbogacić dietę żółwia w wapń i witaminę D3. Wapń możemy podawać w formie sproszkowanej, również jako sepię w całości dla ptaków. Najważniejszy jest jednak umiar. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta powinna zaspokoić wszystkie potrzeby pokarmowe naszego zwierzaka. Podawanie minerałów i witamin na własną rękę w postaci suplementów, może skończyć się nadmiarem tych składników w organizmie.
A co z sałatą?
Żółw i sałata na pierwszym zdjęciu to nie przypadek. Bowiem jest to mit podobny do kota i mleka czy królika i marchewki, który obalam! Choć przyznam się, że ja jeszcze do niedawna w ten mit wierzyłam (co pokazuje, że nigdy nie miałam żółwia, ponieważ inaczej bym poczytała wcześniej na ich temat i wyprowadziła się z błędu). Podawanie sałaty żółwiom może prowadzić do rozwoju krzywicy!
Jak się okazuje większość warzyw nie nadaje się dla żółwi z uwagi na zbyt niską zawartość błonnika i zbyt dużą ilość białka, dużą ilość cukrów, obecność kwasu szczawiowego (zaburzającego gospodarkę wapniową) bądź niskiej ilości wapnia w stosunku do fosforu. Bardzo sporadycznie możemy żółwiowi podać marchewkę lub ogórka.
Podsumowanie
Nieważne czy zwierzak pod naszą opieką jest duży czy mały, szczekający czy milczący, popularny czy niespotykany. Ważne aby miał zapewnioną odpowiednią dietę. To po Twojej stronie, jako opiekuna, leży obowiązek zapewnienia mu prawidłowego żywienia. A żeby to zrobić – trzeba wcześniej się nieco dowiedzieć o swoim pupilu. Ty już dowiedziałeś się o swoim? 😉
Ściskam, Kasia