Objawy bólu u kota – jak koty okazują ból?

Jak rozpoznać objawy bólu u kota? Nie jest to proste zadanie, ponieważ koty niechętnie pokazują ból. Jednak naszą misją jako opiekuna jest wiedzieć na co zwrócić uwagę, by w porę poznać, że coś jest nie tak. Jak to zrobić?

objawy bólu u kota

Co znajdziesz we wpisie?

Kot w naturze jest zarówno drapieżnikiem, jak i ofiarą. Dlatego pewne zachowania ma zakodowane tak, aby przypadkiem nie paść ofiarą swoich wrogów. Jedną z nich jest właśnie nieokazywanie bólu, ponieważ w naturze ujawnienie słabości to zwiększenie szans na atak ze strony drapieżników.

Jednak człowiek z kotem żyje już wiele lat. Nauczyliśmy się z czasem rozpoznawać ich dyskretne sygnały. Objawy bólu u kota mogą mieć różną postać, raz prostszą a raz trudniejszą do zanotowania.

Wszystkie sygnały bólowe łączy jednak wspólny mianownik – zmiana. Coś się zmienia w zachowaniu kota i po naszej stronie leży obowiązek, aby taką zmianę dostrzec.

Objawy bólu u kota

Jak się za chwilę przekonasz, objawy bólu u kota mają naprawdę szeroki wachlarz symptomów. Miej jednak na uwadze, że celem tego artykułu jest zobrazowanie na co warto zwrócić uwagę w rozpoznawaniu bólu u kota, a nie sama diagnostyka i stawianie przyczyny problemu.

Dlatego jeśli zaobserwujesz którykolwiek z objawów u swojego kota, czym prędzej zgłoś się do lekarza weterynarii.

Zmiany w zachowaniu kota

Mogą mieć szerokie spectrum. Od nagłego unikania kontaktu, po oznaki agresji. Bardzo ważne w tym przypadku jest porównanie zachowania z dotychczasowym.

Powinieneś się zaniepokoić, gdy Twój kot z przyjaznego, nagle zacznie Was drapać, gryźć i atakować. Z kolei jeśli do tej pory był aktywnym i towarzyskim kotem, a teraz chowa się po kątach i wykazuje lękliwość – również trzeba to sprawdzić.

Niepokojące może się również okazać nagłe nadmierne miauczenie. Jeśli kot zaczął dużo wokalizować, zaobserwuj w jakich sytuacjach ma to miejsce i udaj się do specjalisty.


Kot nadmiernie miauczy w nocy, nie dając Wam spać? Zobacz jakie mogą być tego przyczyny: Dlaczego kot budzi w nocy?


Zmiany w aktywności

Objawem wielu problemów zdrowotnych jest nagły spadek aktywności kota. Jeśli mruczek wykazuje większą senność niż zwykle i nie ma chęci do zabawy, powinieneś czym prędzej sprawdzić jego stan zdrowia.


A może Twój kot nie chce się bawić, ponieważ robisz to źle? Sprawdź tutaj Jak bawić się z kotem?


Zmiany ze strony przewodu pokarmowego

Zmiany związane z układem pokarmowym są często najszybciej zauważalne. Należą do nich przede wszystkim:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • brak apetytu,
  • chudnięcie lub tycie,
  • nadmierne pragnienie,
  • brzydki zapach z pyszczka,
  • ślinienie się

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego sprawdź jak zawczasu należycie zadbać o zęby pupila: Jak dbać o zęby psa i kota?


Zmiany w postawie ciała

Koty bardzo dyskretnie dają znać, że coś jest nie tak. Ich pozycja bólowa często jest ciężka w odróżnieniu od zwykłej pozycji tzw. „bochenka chleba”.

Pozycja bólowa charakteryzuje się jednak skuloną postawą, przednimi łapkami postawionymi na wysokości klatki piersiowej, głową pochyloną w przód i wygiętym grzbietem. Często koty w pozycji bólowej mają także przymrużone oczy. Obrazuje to rysunek poniżej.

pozycja bólowa u kota
Zmiany w kuwecie

Zmiany w postawie kota mogą także dotyczyć ustawienia ciała podczas oddawania moczu. Wygięty grzbiet z mocno wyprostowanymi przednimi kończynami i podkurczonymi tylnymi, może wskazywać na ból podczas oddawania moczu.

jak poznać że kota coś boli

Zmiany kuwetowe mogą również dotyczyć ilości oddawanego moczu: kot może oddawać znaczne ilości moczu lub wręcz przeciwnie – niewielką ilość.

Oznaką bólu może być także załatwianie się poza kuwetą, wchodzenie i wychodzenie z kuwety bez oddania moczu, przesiadywanie w kuwecie lub mocz z domieszką krwi. Warto zatem regularnie zaglądać do kuwety kota i sprawdzać jak się w niej zachowuje oraz jak wyglądają mocz i odchody.

Zmiany w poruszaniu się

Zmiany w poruszaniu się mogą być dobrze zauważalne (np. kulawizna) lub nieco bardziej dyskretne, wymagające naszej uwagi. Mogą bowiem objawiać się tym, że kot nagle przestał wchodzić na wysokości. Może tym samym wykazywać problemy ze skakaniem, co również jest oznaką bólu.

Zmiany w pielęgnacji

Warto także zwrócić uwagę na zachowania pielęgnacyjne kota: nadmierne wylizywanie się, łzawienie oczu, wydzielina z nosa. Może to wskazywać na problemy alergiczne, ale nie tylko.

ból u kota

Ból u kota – przyczyny

Objawy bólu u kota mogą mieć różne przyczyny. Zaskoczę Cię jednak – ja ich tutaj nie przytoczę.

Bowiem tak jak już wspomniałam wyżej, w tym wpisie nie chodzi o stawianie diagnozy. Złota zasada jest taka, aby w chwili zaobserwowania, że coś ze zwierzakiem jest nie tak, od razu zapisać się na wizytę u lekarza weterynarii. Nie szukajcie porad i rozpoznania choroby w Internecie.

Dlatego udaj się ze zwierzakiem na badania i opisz dokładnie co zaobserwowałeś. Możesz zawczasu zrobić sobie notatki – to bardzo pomaga lekarzowi w wywiadzie weterynaryjnym na początku wizyty. Na jego podstawie będzie mógł on podjąć dalsze kroki diagnostyczne.

Pamiętaj – lepiej być nadgorliwym, niż potem żałować. Bowiem w przypadku wielu chorób ogromne znaczenie ma czas rozpoznania – im później udamy się z kotem na badania, tym więcej szkód może choroba wyrządzić w organizmie.

Podsumowanie

Temat podsumowałabym w ten sposób: Dobrze jest dobrze znać swojego kota. Wówczas mamy większe szanse szybciej zauważyć, że coś w zachowaniu kota się zmieniło. Teraz już wiesz na co szczególnie zwrócić uwagę. Choć mam nadzieję, że podane sytuacje Was nie spotkają. Dlatego przesyłam dużo zdrowia dla Was i Waszych mruczków!

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.