Kuweta dla kota to niewątpliwie najważniejsza rzecz w kocim domu. To również jeden z pierwszych kupowanych przedmiotów po podjęciu decyzji o przygarnięciu kota. Stąd wiem, że wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie „jaka kuweta dla kota będzie najlepsza?”. Zatem sprawdźmy to!
Kuweta to najważniejszy element kociej wyprawki. Wydawałoby się, że dobór odpowiedniej kuwety to prosta i błaha sprawa. Aczkolwiek pewnie nie jeden właściciel kota przekonał się, że wcale tak nie jest. Zły rodzaj i rozmiar kuwety mogą sprawić, że kot zamiast do kuwety zacznie załatwiać swoje potrzeby gdzie indziej. A „gdzie indziej” często oznacza świeżo wyprane ubrania, pościel w łóżku lub kwiaty na parapecie. Jeżeli chcesz tego uniknąć, koniecznie przeczytaj moje podpowiedzi dotyczące wyboru najlepszej kuwety dla Twojego kota.
Wszystkich przyszłych właścicieli szykujących się do kupna lub adopcji kociaka odsyłam do bardzo pomocnego na tym etapie wpisu: Wyprawka dla kota – co musisz kupić?
Jakie wyróżniamy rodzaje kuwet dla kotów?
Pewnie doskonale zdajecie sobie sprawę, że rynek zoologiczny bardzo intensywnie się rozwija. W związku z tym co chwilę pojawiają się jakieś nowości i gadżety, mające ułatwić właścicielom zwierząt opiekę nad nimi. To samo tyczy się kuwet dla kotów. Wobec tego obecnie możemy wyróżnić kilka (lub kilkanaście) ich rodzajów. Postaram się przedstawić plusy i minusy trzech najpopularniejszych.
Otwarta kuweta dla kota
Czyli teoretycznie najprostsze zbiorniki na żwirek o różnych kształtach. Czy w takim wypadku najprostszy oznacza również najgorszy?
PLUSY
- tańsza niż pozostałe propozycje
- najwygodniejsza dla kotów
- nie ograniczająca przestrzeni
- nie wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa kotów
MINUSY
- nie ogranicza rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych zapachów
- należy ją często sprzątać (co ze względów higienicznych nie jest żadnym minusem)
- koty wychodząc roznoszą żwirek dookoła kuwety
Obecnie możemy znaleźć najrozmaitsze wersje otwartych kuwet dla kotów. Duże, małe, okrągłe, prostokątne, narożne, plastikowe lub ceramiczne. Ich ceny są zależne od wielkości, kształtu i materiału, z którego powstały. Najprostsze kuwety plastikowe kupimy już za około 20 złotych. Te najdroższe to kuwety ceramiczne, których koszt może sięgać nawet 500 złotych.
Zamknięta kuweta dla kota
Przedmiot budzący wiele kontrowersji w świecie właścicieli kotów. Bowiem ma sporo zwolenników dzięki swoim zaletom, ale wielu opiekunów nie zapomina o kociej naturze i przywołuje zachowania kota pierwotnego, który przecież nie załatwiał potrzeb w jaskiniach czy dziuplach.
PLUSY
- kamufluje zapachy (zwłaszcza te kuwety z filtrem węglowym)
- teoretycznie wpływa na zmniejszenie roznoszenia żwirku
- „chowa” przed naszym wzrokiem kocie odchody
MINUSY
- powoduje stres u wielu kotów spowodowany ograniczeniem przestrzeni
- w przypadku dwóch lub większej ilości kotów, może dojść do sytuacji, gdy koty blokują sobie wejście lub wyjście z kuwety (= stres)
- koty często boją się drzwiczek do kuwety – trzeba je nauczyć korzystania z nich, jednakże zdarza się, że jest to niemożliwe i drzwiczki należy zdemontować
- duże rasy nie mieszczą się w kuwetach zamykanych (nawet tych bardzo dużych)
- przez brak bezpośredniej obserwacji kota podczas załatwiania potrzeb, znacznie później dostrzeżemy, że dzieje się coś niedobrego
- najczęściej takie kuwety rzadziej się sprząta, przez co kot ma brudne środowisko toaletowe
Kryte kuwety są droższe od tych otwartych. Ich ceny wahają się w granicach 40 – 200 złotych.
Samoczyszcząca kuweta dla kota
Nowinka techniczna w świecie zoologicznym. Zbawienie dla wielu opiekunów kotów, przekleństwo dla kocich behawiorystów.
PLUSY
- sama się czyści!
MINUSY
- może być dość głośna w działaniu
- jest droga
- to tylko maszyna, więc często popełnia błędy: np. zaczyna sprzątać zanim kot wyjdzie z kuwety = kot zaczyna się bać urządzenia i przestaje z niego korzystać
Droga to znaczy, że ceny takiej kuwety zaczynają się od 800 złotych, a mogą dochodzić nawet do 2000 złotych.
Jaka kuweta dla kota będzie najlepsza?
Przeszliśmy przez najpopularniejsze rodzaje kuwet. W takim razie jaka kuweta dla kota będzie najlepsza? I tu pojawia się problem. Ile kotów na świecie, tyle odpowiedzi na tą odpowiedź. Bowiem każdy kot jest inny, w związku z tym każdy będzie miał inne kuwetowe preferencje.
W tym miejscu zachęcam do zapoznania się z artykułem bardzo powiązany z tematem dobrania odpowiedniej kuwety, czyli: dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?
Jednakże koci behawioryści najczęściej zalecają kuwety: otwarte! Kot w naturze załatwia się na otwartej przestrzeni, mimo że mógłby wybrać kryte lokalizacje. Nie robi tego. Nie róbmy tego więc naszym domowym kotom.
Ponadto muszą być one dobrane do wielkości i wieku kota – jeżeli mamy małego kociaka, to nie kupujmy mu głębokiej, wysokiej i wielkiej kuwety, do której kocię nie będzie mogło wejść
Bardzo ważne jest również zachowanie odpowiedniej, ale nie przesadnej higieny w kuwecie. Regularne wyrzucanie nieczystości (minimum raz dziennie) to podstawa. Jednak nie wolno przesadzać. Mycie kuwety zaleca się raz na miesiąc i to tylko z pomocą gorącej wody. Po co? Aby nie zabijać kociego zapachu.
A czym wypełnić kuwetę? Zobacz jaki żwirek dla kota będzie najlepszy?
Najważniejsza zasada:
Pozwól kotu samemu wybrać kuwetę. To najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, jaką kuwetę Twój kot preferuje najbardziej. I chodzi tutaj o zaprezentowanie mu wielu wariantów: samej kuwety – jej kształtu, rozmiaru i stylu, ale również jej lokalizacji i rodzaju żwirku. Tylko wówczas dowiesz się jaka kuweta będzie najlepsza dla Twojego kota.
Polecany przeze mnie żwirek znajdziesz w krótkiej recenzji: Żwirek Prezent dla Kota – moja opinia
Podsumowanie
Koci behawioryści tak naprawdę nie mieliby pracy, gdyby nie załatwianie się poza kuwetą. Dlatego wybór kuwety i wiedza o zasadach jej użytkowania jest tak ważna! Pozwoli Ci uniknąć zasiusianego prania, a tym samym zatrudniania behawiorysty.
Ściskam, Kasia