Rośliny bezpieczne dla kota – poznaj 12 roślin

Posiadanie kota wcale nie oznacza konieczności pozbycia się wszelkich kwiatów z domu. Istnieją bowiem rośliny bezpieczne dla kota, których obecność w domu nie będzie zagrażała życiu zwierzaka. Poznaj 10 takich roślin i wprowadź trochę zieleni do swojego domu!

rośliny bezpieczne dla kota

Wiele kotów (choć nie wszystkie) lubią podgryzać rośliny, które znajdą się na ich drodze. Jednakże niektóre z nich mogą być dla kotów trujące. Jeśli chcemy uniknąć niebezpieczeństwa związanego z zatruciem u kota, warto poświęcić chwilę i sprawdzić, które rośliny są bezpieczne dla kotów.

Rośliny bezpieczne dla kota – dlaczego warto je mieć?

Nawet jeżeli Twój kot nigdy nie wykazywał zainteresowania roślinami, warto pozostać czujnym. Ochota na skubnięcie czegoś zielonego może przyjść nagle.

Bowiem koty mimo, że są mięsożercami, to w naturze od czasu do czasu podgryzały rośliny aby wspomóc swój układ trawienny. Dlatego w najmniej oczekiwanej chwili mogą ponownie wrócić do tej czynności.

Oprócz tego musimy pamiętać, że koty są po prostu ciekawskie i lubią sprawdzać wszystkie przedmioty na swojej drodze. Stąd każda nowa roślina może oznaczać „zbadanie” jej zębami. A nie chcemy przecież aby takie badanie zakończyło się zatruciem lub nawet śmiercią naszego pupila.

Uwaga! Te rośliny mogą powodować zatrucie

Wiele popularnych roślin w naszych domach może stanowić zagrożenie dla naszych zwierząt. Na przykład piękna monstera przedstawiona na zdjęciu poniżej okazuje się rośliną trującą dla kotów. Oprócz niej istnieje jeszcze szereg innych niebezpiecznych roślin. Są to między innymi:

 • aloes
 • amarylis
 • azalia
 • fikus
 • filodendrony
 • skrzydłokwiat
 • gwiazda betlejemska
 • konwalia
 • dracena
 • bluszcz
 • sansewieria gwinejska
 • zamiokulkas
 • pelargonia
 • fiołek alpejski
 • jukka

Lista roślin trujących dla kota jest o wiele dłuższa, jednak wymieniłam chyba te najpopularniejsze. Mogą one powodować u kotów wymioty, ślinotok, biegunkę, odwodnienie a w niektórych wypadkach nawet śmierć. Dlatego z tym tematem nie ma żartów.


Podobne reakcje mogą powodować powikłania po szczepieniu kota. Sprawdź jak zminimalizować ryzyko ich wystąpienia!


Jeżeli mimo wszystko posiadasz wyżej wymienione rośliny, a nie chcesz ich wyrzucać, musisz znaleźć miejsce, do którego kot nie będzie miał dostępu. U nas na przykład Skrzydłokwiat i Zamiokulkas są postawione wysoko na komodzie, na którą kot nigdy nie wchodzi. W tym miejscu są bezpieczne, a kot nawet nie wie o ich istnieniu.

rośliny do domu z kotem bezpieczne dla kota

Rośliny bezpieczne dla kota – lista 12 bezpiecznych roślin doniczkowych

Lista roślin bezpiecznych dla kota również jest długa. Całą listę roślin bezpiecznych i niebezpiecznych możesz sprawdzić tutaj. Ja wybrałam 10 tych moim zdaniem najpopularniejszych i takich, które sama chciałabym mieć w domu.

 1. Storczyk falenopsis (Phalaenopsis)storczyk rośliny bezpieczne dla kota
 2. Palma areka (Areca Dypsis)palma areca rośliny bezpieczne dla kota
 3. Paproć (Polypodiopsida)paproć
 4. Kalatea (Calathea)kalathea
 5. Zielistka (Chlorophytum) zielistka
 6. Sukulenty z rodzaju Eszeweria (Echeveria)eszeweria
 7. Pachira wodna (Pachira aquatica)
  pachira
 8. Begonia królewska (Begonia rex)begonia
 9. Daktylowiec karłowaty (Phoenix roebelenii)daktylowiec karłowaty
 10. Maranta (Maranta)maranta
 11. Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior)aspidistra
 12. Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda)stefanotis

 

Oprócz wyżej wymienionych pięknych roślin doniczkowych, bezpieczne dla kota są również różnego rodzaju zioła. Może pora zasiać na balkonie bazylię, melisę, kocimiętkę, kolendrę, rozmaryn, pietruszkę bądź koper? 😉

Podsumowanie

Według mnie taka lista 12 roślin bezpiecznych dla kota w zupełności wystarczy, aby sprawić by nasz dom był pełen zieleni. Mam nadzieję, że Ty również znajdziesz na niej swoich przyszłych zielonych towarzyszy.

Jednakże musisz pamiętać, że sam fakt, że roślina jest nietrująca nie zawsze wystarczy. Wszystko zależy od tego co my robimy z tą rośliną. Ponieważ każde zabiegi pielęgnacyjne do których wykorzystujemy środki chemiczne, mogą znów powodować niebezpieczeństwo dla kota. Dlatego jeśli już planujemy używanie takich środków, musimy roślinę zabrać z dala od naszych pupili.

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

.