Obroże Foresto powodują śmierć zwierząt?

Za Oceanem wybuchł skandal. Najnowszy raport od USA Today powiązuje bowiem obroże Foresto (Seresto) z prawie 1700 zgonami zwierząt domowych. Czy mamy się czego obawiać?

obroże foresto
Co znajdziesz we wpisie? Spis treści

Czym jest obroża Seresto?

W Internecie oraz na zagranicznych portalach aukcyjnych możemy spotkać się z bardzo podobnie brzmiącą nazwą do najpopularniejszej obroży na pchły i kleszcze Foresto marki Bayer – nazwą Seresto.

Czy to zwykła chińska podróbka? Otóż nie. Obroże Seresto i Foresto to dokładnie ten sam produkt, występujący jednak pod różnymi nazwami w różnych krajach. I tak w Polsce, ale również w Czechach, Bułgarii, Estonii i Litwie obrożę znajdziemy pod nazwą Foresto. Nazwa Seresto jest spotykana w innych krajach, głównie poza Unią Europejską.

Omawiany we wpisie raport dotyczy zgłoszeń w Stanach Zjednoczonych, gdzie obroża widnieje pod nazwą Seresto. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to dokładnie to samo co obroże Foresto. Dlatego obu nazw będę używać zamiennie, mając na myśli ten sam produkt firmy Bayer.


Spacery z kotem? Tylko pod opieką i na smyczy! Przeczytaj wpis: Wypuszczanie kota na dwór – mówimy NIE!


Obroże Foresto – sposób działania

Seresto podobnie jak Foresto posiada dwie substancje czynne – imidaklopryd i flumetrynę, które odstraszają pchły i kleszcze. Są to niewielkie ilości pestycydów, które są uwalniane na zwierzę podczas noszenia obroży. Ilość rozproszonych pestycydów ma zabijać pchły i kleszcze, ale jest bezpieczna dla zwierząt domowych. Czy aby na pewno?

Obroże Foresto a śmierć zwierząt

Nowy raport opublikowany wspólnie przez Midwest Center for Investigative Reporting i USA Today łączy popularną markę obroży na pchły z prawie 1700 zgonami zwierząt w USA.

W owym raporcie Seresto, czyli pospolita obroża przeciw pchłom i kleszczom dla psów i kotów, rzekomo była związana z tysiącami zgonów zwierząt domowych, dziesiątkami tysięcy obrażeń zwierząt i tysiącami chorób ludzi.

Raport powołuje się na dokumenty amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Odkąd obroże Seresto zostały wprowadzone na rynek w 2012 r., EPA otrzymała zgłoszenia incydentów dotyczących co najmniej 1698 zgonów zwierząt domowych powiązanych z obrożami, ale nie wydała ostrzeżenia o żadnych produktach Seresto.

Według doniesień, dokumenty EPA do czerwca 2020 r. wskazują, że zgłoszono ponad 75 000 incydentów związanych z obrożami, z których 1000 dotyczyło szkodliwego działania na ludzi, w tym dzieci. Najpoważniejszy przypadek dotyczył 12-letniego chłopca, który trafił do szpitala po przytulaniu się podczas snu do swojego psa, który spał w obroży Seresto.

obroże foresto a śmierć zwierząt

Ważna uwaga

Zwróć uwagę, że podczas zgłaszania takich zdarzeń podaje się różne aspekty życia zwierzęcia. Noszenie obroży przeciwko kleszczom może być jedynie jednym z takich aspektów.

Nie ma zatem ustalonego związku między śmiercią a narażeniem na działanie substancji czynnych zawartych w Seresto. Niezwykle ważne jest, aby zrozumieć, że zgłoszenie nie jest wskazaniem przyczyny.

Liczby podane w oryginalnym artykule reprezentują liczbę otrzymanych zgłoszeń i nie odzwierciedlają związku przyczynowego. Tak więc, jeśli pies miałby nosić obrożę i doświadczyć jakiegokolwiek niekorzystnego zdarzenia, obroża zostanie wymieniona w raporcie. Tworzenie związku przyczynowego z poszczególnych zgłoszeń incydentów jest zatem dość mylące.

Oprócz tego warto pamiętać, że obroże Foresto są jedną z najpopularniejszych metod walki z pchłami i kleszczami wśród opiekunów zwierząt domowych. Ich roczna sprzedaż w samych Stanach Zjednoczonych sięga kilku milionów sztuk. Nie powinna zatem dziwić ogromna ilość zgłoszeń.

Skutki uboczne, czyli o tym dlaczego nie czytamy etykiet

Tak naprawdę wiele ze zgłaszanych w raportach incydentów było wypisanych na ulotce produktu w sekcji „Działania niepożądane”. Skutki uboczne są badane przed wprowadzeniem produktu na rynek, dzięki czemu znamy możliwe prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych niepożądanych efektów.

Podczas stosowania obroży Foresto do takich skutków należą: świąd, rumień, utrata sierści, zapalenie skóry, egzema, obniżenie nastroju, zmiana apetytu, ślinienie, wymioty i biegunka.

W sytuacji, gdy pojawią się skutki uboczne, etykieta nakazuje konsumentowi natychmiastową konsultację z lekarzem weterynarii.

Czasem wystarczy zatem przeczytać etykietę, aby wiedzieć co może nas (lub nasze zwierzaki) spotkać po zastosowaniu danego środka.

Podsumowanie

A co Ty sądzisz o całej sprawie? Obroże Foresto są bezpieczne dla zwierząt czy nie do końca im ufasz?

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.