Książki o zwierzętach – książki #5NAJ

Czy tego chcemy czy nie – jesień nadeszła, a wraz z nią długie i chłodne wieczory. Wówczas nie ma nic lepszego niż kubek gorącej herbaty i dobra książka w ręku. Dzisiaj podpowiadam Wam, które książki o zwierzętach są na pewno godne naszej uwagi.

najlepsze książki o zwierzętach

Zanim przejdziemy dalej, muszę Ci wyjaśnić zasady tej listy. Po pierwsze podane zestawienie to lista subiektywna. To znaczy, że książki wybierałam sama, spośród wszystkich moich przeczytanych książek na temat zwierząt. Jest to lista na podstawie mojej własnej oceny. Nie kierowałam się opiniami innych czytelników, choć wiem, że nie jestem jedyna, która wybrała by właśnie te tytuły jako najlepsze.

Po drugie aby nieco zawęzić krąg kategorii „o zwierzętach”, wykluczyłam z lisy wszystkie książki i poradniki na temat psów i kotów. Oczywiście to również zwierzęta i to nawet zapewne najbliższe naszym sercom, ale jest ich tyle, że na pewno zdominowałyby listę. To temat, który na pewno poruszę w kolejnych wpisach. Tutaj postawiłam na świat fauny ogółem, bez rozdziału na poszczególne gatunki.


Chodź i zobacz jakie jeszcze zestawienia zawierają nasze listy #5NAJ! Wystarczy kliknąć 👈


Jeżeli wszystko jasne, to zapraszam do świata książek! (i wcale nie chodzi mi tutaj o nazwę sklepu)

Najlepsze książki o zwierzętach – lista #5NAJ

5. Czy słonie dają klapsy? Fascynujące rodzicielstwo zwierząt

Bardzo ciekawa książka opisujące tematy związane z rodzicielstwem. Co ważne – wiele z nich jest porównywanych oraz przekładanych na ciążę kobiet i wychowywanie ludzkich dzieci. Książka porusza nie tylko tematy ciąży, porodu, wychowania i dyscypliny wśród zwierząt, ale również kwestie takie jak depresja poporodowa, wkład ojców w opiekę nad dziećmi czy sprawę kar cielesnych. Lektura pełna ciekawostek i ogromnej dawki wiedzy na temat zwierząt. Nawet mogłabym bym ją polecić przyszłym mamom, jako oderwanie od „pospolitych” książek o macierzyństwie.

Autor: Marta Alicja Trzeciak

czy słonie dają klapsy? fascynujące rodzicielstwo zwierząt książka

 

4. Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami

Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie podjął się próby opisania naszych relacji ze zwierzętami. I to pod każdym możliwym kątem. Książka zmusza czytelnika do refleksji, a o tematach w niej poruszanych można dyskutować długie godziny. Bowiem autor wyraźnie zwraca uwagę na naszą tytułową hipokryzję i przedstawia „niewygodne” tematy, na które człowiek często przymyka oko, bo tak jest nam łatwiej. Co najważniejsze – uważam, że jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich, nie tylko miłośników przyrody. Zarówno weganie, jak i mięsożercy znajdą tu coś dla siebie. Z resztą sam autor nie oszczędza nam dokuczliwych uwag pod adresem ekologów, myśliwych czy wegetarian. Przeczytajcie sobie kilka cytatów z tej książki, a na pewno od razu zechcecie ją kupić. I jak widzicie mój egzemplarz został tajemniczo obgryziony w nocy przez jakieś uszate stworzenie. Ale tak to jest jak się zostawi książkę po wieczornym czytaniu na szafce nocnej…

Autor: Andrzej G. Kruszewicz

książki o zwierzętach hipokryzja

 

3. Weterynarz z przypadku. Czego nie wiecie o swoich zwierzakach

Bardzo luźna, lecz jakże ciekawa książka spisana w formie krótkich opowiadań i anegdotek. Dzięki temu niezwykle szybko się ją czyta, ponieważ po każdej przeczytanej historyjce masz niezwykłą ochotę na kolejną, i kolejną, i kolejną… Oprócz zbioru opowiadań na temat naszych zwierząt i nas samych, książka pozwala dogłębniej poznać pracę lekarza weterynarii. Ja po tej lekturze spojrzałam inaczej na wiele spraw i mam więcej szacunku dla osób wykonujących ten zawód. Co autor podkreśla wielokrotnie: praca weterynarza to (paradoksalnie) przede wszystkim praca z ludźmi, a przecież ludzie bywają różni. Ale Philipp Schott daje nam wyraźne i miłe odczucie, że kocha swoją pracę oraz uwielbia swoich pacjentów i ich właścicieli. Jakby komuś jeszcze było mało, to jeszcze dodam, że z książki można się też wiele nauczyć, na przykład o kleszczach i pchłach, podawaniu kotu tabletek czy nosówce. Oby każdy właściciel zwierzaka przeczytał tę książkę i wykazał trochę zrozumienia następnym razem w kolejce u weterynarza.

Autor: Philipp Schott

książka weterynarz z przypadku

 

2. Duchowe życie zwierząt

Jeżeli kojarzycie „Sekretne życie drzew” to możliwe, że nie potrzebujecie zachęty, aby sięgnąć po kolejną pozycję tego autora. Książka w fascynujący sposób opowiada o zachowaniu zwierząt, którego przeciętny mieszkaniec naszego kraju nigdy nie będzie miał okazji zaobserwować. Przyszłoby Wam kiedyś do głowy, że kogut może okłamywać swoje kury, żeby wyciągnąć z tego dla siebie jak najwięcej korzyści? Ja byłam w szoku! Autor – leśnik i miłośnik przyrody – przedstawia swoje wieloletnie obserwacje i wyciąga z nich wnioski przede wszystkim na podstawie najnowszych badań. Książka w niesamowity sposób zbliża nas do świata zwierząt, dlatego nie czekaj dłużej i poznaj  tej wspaniały świat!

Autor: Peter Wohlleben

książka o zwierzętach duchowe życie zwierząt

 

1. Podstawy żywienia psów i kotów – podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii

Wiem, wiem. Pewnie nie tego się tutaj spodziewaliście. Podręcznik? A kto by chciał to czytać?! I to jeszcze psy i koty, a miało ich nie być! Wybaczcie mi, ale naprawdę muszę wykorzystać daną mi okazję i oznajmić, że jest to książka, którą każdy właściciel psa i kota powinien mieć! Jako iż jest to podręcznik to język w nim używany jest dość naukowy. Ale nie zrażajcie się, bowiem to skarbnica wiedzy na temat żywienia naszych zwierząt! Jak tylko mam pytanie dotyczące wybranego zagadnienia na temat odpowiedniej diety naszych pupili, to właśnie tutaj w pierwszej kolejności szukam odpowiedzi. Nie jest to typowa książka do poczytania na wieczór (przynajmniej ja jej ciągiem całej nigdy nie przeczytałam). To raczej źródło rzetelnej odpowiedzi w momencie, gdy nawiedzi nas konkretne pytanie. Tak czy siak, moim zdaniem powinieneś ją mieć!

Autorzy: Michał Ceregrzyn, Roman Lechowski, Berenika Barszczewska

książka podstawy żywienia psów i kotów

 

Podsumowanie

Zauważcie, że trzy z pięciu pozycji to książki napisane przez polskich lekarzy weterynarii. Według mnie to wspaniała statystyka. Takie książki o zwierzętach powinien przeczytać każdy miłośnik zwierząt. Jako, że sama nieskromnie się do nich zaliczam, to mogę Ci je wszystkie ogromnie polecić!

A jeżeli Ty znasz inne ciekawe propozycje lektur o zwierzętach to podziel się z nami tytułem! Na pewno wszyscy będziemy niezwykle wdzięczni 🧡

Ściskam, Kasia

Follow my blog with Bloglovin

 

.

Leave a Comment