Alergia na kota. Objawy i leczenie

Alergia na kota to kłopot, z którym boryka się spora część naszego społeczeństwa. Co warto wiedzieć o uczuleniu na kota? Jakie są jego przyczyny i objawy oraz jak wygląda leczenie?

alergia na kota
Co znajdziesz w artykule? Spis treści

Sam fakt, że około 1/5 moich znajomych przebywając w naszym domu wykazuje objawy alergii świadczy o tym, jak duży procent ludzi ma alergię na kota. Jest to zatem problem, który potrafi utrudnić życie, w tym także życie towarzyskie. Bowiem część moich przyjaciół nie może mnie nawet odwiedzić ze względu na alergię. Czy można to zmienić?

Alergia na kota – przyczyny

Przede wszystkim warto wiedzieć co powoduje alergię na kota. Przyczyną nie jest bowiem kocia sierść. Sierść sama w sobie nie jest alergenem. Najbardziej popularny alergen u kotów powodujący uczulenie znajduje się w kociej ślinie. Alergeny można także zaobserwować we włosach, osoczu i moczu kota.

Natomiast mit, że to sierść powoduje alergię ma w sobie nieco prawdy. Bowiem koty, które niezwykle dbają o swoją czystość, często się myją. Tym samym podczas lizania sierści pozostawiają na niej alergeny ze śliny. Ponadto to właśnie kocia sierść jest najbardziej obecna w kocich domach – może zatem osiadać na ubraniach uczulonego, potęgując alergię.


Jeśli Twój kot przestał dbać o swoją higienę, może to wskazywać na chorobę. Zobacz jak koty okazują ból – Objawy bólu u kota


Co jednak ciekawe, koty z bujną sierścią niekoniecznie uczulają bardziej niż te pozbawione owłosienia. W badaniach wykazano, że długość i gęstość sierści nie wpływają na stopień alergizacji.

Alergia na kota objawy

Każdy z nas może wykazywać inne objawy alergii. Widzę to także wśród swoich znajomych – niektórzy tylko niezauważalnie zaczynają pociągać nosem, inni strasznie kichają i łzawią, a jeszcze inni nie mogą wręcz oddychać (co wówczas dyskwalifikuje nasz dom jako miejsce spotkań).

Do najczęstszych objawów alergii na kota należą zatem:

  • Katar, niedrożność nosa
  • Napadowe kichanie, kaszel
  • Świąd skóry, pokrzywka, zaczerwienienie
  • Zaczerwienienie spojówek, łzawienie, świąd oczu
  • Duszność, świszczący oddech, utrudnione oddychanie
alergia na kota objawy

Rozpoznanie i leczenie alergii

Najlepszą metodą diagnozy alergii na kota są testy alergiczne wykonane u lekarza alergologa. Najpopularniejsze są testy skórne. Polegają na nakłuwaniu skóry, zwykle na przedramieniu, i wprowadzaniu tam określonych alergenów. Alergeny te przedostają się do krwi i powodują powstanie odczynu w miejscu nakłucia (lub jego braku w przypadku braku alergii).

Leczenie alergii na kota polega głównie na leczeniu objawowym. Najczęściej podaje się leki przeciwhistaminowe i miejscowe leki sterydowe. Można się również podjąć immunoterapii alergeneowej, czyli odczulania. Odpowiednie leczenie powinien zlecić lekarz.

Ciekawostki

  1. W Polsce częściej diagnozuje się alergię na kota niż na psa lub inne zwierzęta domowe.
  2. Kontakt z kotem u dziecka może w przyszłości obniżać ryzyko alergii na kota, nawet o połowę.
  3. Nie istnieje nieuczulająca rasa kota.

Podsumowanie

Czy mamy na sali alergików? Jak sobie radzicie z alergią na koty? Wasze doświadczenia mogą pomóc innym, dlatego nie wstydźcie się dzielić swoimi doświadczeniami!

Ściskam, Kasia

Polub nas na Facebooku!

.